Vízmérő csere |
Cégünk - a Komló-Víz Kft. megbízásából - 2006. óta végzi teljes körű ügyintézéssel a Komló-Víz Kft-vel szerződésben álló fogyasztók lejárt hitelességű mellékvízmérőinek cseréjét. Munkatársaink tapasztalata alapján a vízmérők cseréje során a fogyasztók részéről az alábbi kérdések merülnek fel a leggyakrabban: Ki felel a vízmérőért?
A vízfogyasztás mérésének két alapvető eszköze a főmérő és a mellékmérő. A főmérő (bekötési vízmérő) az ellátásba kapcsolt ingatlanok vízhasználatának mérésére szolgáló, a bekötővezeték végpontjára telepített, az ingatlanon fogyasztott víz szempontjából irányadó, hitelesített mérőeszköz. A mellékvízmérő a főmérő után beépített, az elkülönített vízhasználat mérésére szolgáló vízmérő. A főmérő cseréjéről és hitelesítéséről a szolgáltató díjmentesen gondoskodik. A fővízmérők hitelességi ideje 4 év. A mellékvízmérőnek kétféle szerepe van: felhasználható lakásonkénti úgynevezett különszámla készítéséhez, illetve költségmegosztásra. Az első esetben a fogyasztó külön szerződést köt a szolgáltatóval, és a leolvasott mérőállás alapján kap számlát. A mellékmérőn leolvasott fogyasztást a főmérőn mért vízfogyasztásból vonja le a szolgáltató. Költségmegosztás esetében nem készül különszámla, hanem a lakók a ház közös vízfogyasztását a mellékmérőkön mért fogyasztások arányában osztják meg egymás között, azaz a közös fogyasztás lakásonkénti szétosztását könnyíti meg.
Ilyen esetben a fogyasztó - a költségek megelőlegezésével - a szolgáltatón keresztül kérheti a vízmérő méréspontossági vizsgálatát és hitelesítését. Ha azonban megállapítást nyer, hogy a mérő a jogszabályoknak megfelelően mér, akkor a vizsgálat költségei a fogyasztót terhelik. Ellenkező esetben a fogyasztó mentesül a vizsgálati költségek alól és a hibás mérőeszközt a szolgáltató díjmentesen lecseréli, valamint a pontatlan mérésből származó többlet-, vagy alulfogyasztást a jogszabályoknak megfelelően kompenzálja.
Miért kell a vízmérőt lecserélni?
Az 1991. évi XLV. számú mérésügyi törvény szerint a vízmérők a kötelező hitelesítésű mérőeszközök körébe tartoznak. Forgalomba kerülésük előtti első, kötelező hitelesítésüket a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) - korábban Országos Mérésügyi Hivatal (OMH) - végzi el. Az MKEH a hitelesítési eljárás során a mérőt tanúsító jellel látja el, amely tartalmazza a hitelesítés évét. A mellékvízmérők hitelességi ideje 6 év, ezért azokat a hitelesítés évétől számított hatodik évben - az eszköz által mért fogyasztás mennyiségétől függetlenül!!! - cserélni, vagy újrahitelesíteni kell. A közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV.5.) számú kormányrendelet értelmében az ingatlanon belüli mellékvízmérő jellemzően a fogyasztó tulajdonát képezi, ezért annak hitelesítéséről, cseréjéről a tulajdonos saját költségén köteles gondoskodni.
Miért kerül a vízóracsere pénzbe, hiszen eddig ingyen cserélték azt?
Régebben a szolgáltatók a mellékvízmérő csereköltségeit a vízdíjba építve szedték be a fogyasztóktól, így az összes fogyasztónak egyformán kellett fizetnie abban az esetben is, ha a tulajdonában lévő vízmérő hitelességi ideje még nem járt le. Mára több szlgáltató választotta azt az igazságosabb rendszert, hogy a mellékvízmérők cseréjének költségeivel csak azokat a fogyasztókat terhelik, akiknél a mérők hitelességi ideje ténylegesen lejárt.
Kinek és milyen alapon cserélik ingyen a vízóráját?
A Komló-Víz Kft. - a hitelességi idő lejártával - díjmentesen cseréli azon érvényes szolgáltatói szerződéssel rendelkező fogyasztók mellékvízmérőit, akik a Komló Város Önkormányzat Képviselő Testületének a szociális ellátási formákról és támogatásokról szóló 2/2007. (II. 12.) számú rendeletének értelmében a „mellékvízmérő csere költségeinek átvállalása” támogatási forma igénybevételére jogosultak és a szolgáltatóval szemben fennálló, rendezettlen tartozásuk nincs.
Családiháznál ingyenes a mérőcsere, miért kell a társasházakban fizetni érte?
Az önnálló családiházaknál felszerelt vízmérők úgynevezett főmérők (bekötési vízmérők), melyek a szolgáltató tulajdonában vannak, így azok hitelesítését, vagy cseréjét a szolgáltató 4 évenként díjmentesen elvégzi. A társasházak lakásaiban felszerelt vízmérők úgynevezett mellékvízmérők (almérők), melyek a társasház főmérője után vannak beépítve és a fogyasztók tulajdonát képezik, így azok 6 évenként történő hitelesítése, vagy cseréje is a fogyasztókat terheli. A társasházak főmérőinek kezelését a szolgáltató szintén díjmentesen végzi.
Mi a különbség a hitelesítési és a megbontás elleni plomba között?
A hitelesítési plombát a javítást és hitelesítést végző vállalkozás helyezi el a vízmérő fémházán, vagy a vízmérő fedelének a zárógyűrűjén. A hitelesítési plomba egyik oldalán a hitelesítést végző vállalkozás védjegye, másik oldalán pedig a hitelesítés évének utolsó három számjegye található. A megbontás elleni plombát a vízmérőt befogó hollandikon átfűzve, vagy vipak zárógyűrű esetén a méretlen oldalon lévő hollandin alkalmazzák. A megbontás elleni plomba egyik oldalán a szerelést végző vállalkozás védjegye, másik oldalán pedig egyéb aljelzés (pl.: szerelő azonosítószáma), illetve vipak zárógyűrű esetén annak sorszáma található. |
Referenciák:
· Uni System Bau Kft. · A&M Vámügynökség Kft. · Komló-Víz Kft. · Komlói Fűtőerőmű Zrt. · Fair-Expo Kft. · Komló Város Önk. Városüzemeltetési Gondnokság · Komló és Térsége Településfejlesztő Kht. · Tánczos és Társa Praxis Bt.
|
Szolgálató és Kereskedelmi Bt. |
W-Rapid |